Yenilenebilir Enerji

Dünyamız ve ülkemiz için en gündemde olan ve gündemde kalmaya devam edecek yegane konuların başında enerji meselesi kalmaya devam edecektir.

Burada değineceğimiz konu güneş enerjisi olacak. Güneş enerjisinden fotovoltaik paneller ile elektrik üretimi sadece dağ başına ev yapan adamın meselesi değildir. Bu sistemler artık her eve her işyerine uygulanması şart olan sistemlerdir. Bazı ülkeler bu konuda yaptırım dahi uygulamaktadır. Kendi enerjinizi üretmiyorsanız ve dahi şebekeye katılımda bulunmuyorsanız, evinizi kiraya veremez / satamazsınız. Yaptırımın yanında teşvikleride var tabi. Örneğin sistemin en azından bir kısım maliyetini ödüyorlar ve satın aldığınız elektriğe indirim yapıyorlar, bunun gibi. Peki bizde durum nedir ?

Beylerbeyi Köyünde bir hanedir.

Evinizin çatı yada cephesine yapacağınız bir kaç panelli bir uygulama ile sarfiyatınızı karşılayabilir, tüketim fazlasını sedaş a satabilirsiniz. Bu konuda açık seçik kararlar alınmış ve 3 Kw güce kadar direk bağlantı görüşü oluşturulur; hükmünce enerji satışı yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz gelir ile elektrik parası ödemez ve bunun yanında artı bir faturayı daha hayatınızdan çıkarırsınız. Meskenlerde 10 Kw saate kadar hakkınız bulunmaktadır. Yakın gelecekte akıllı yönetim sistemleri ile her mahalle bir santral gibi çalışacaktır.

Kaç tane nükleer santral kurmalıyız ? Kaç tane katı yakıt yada sıvı yakıt ile çalışan santral kurmalıyız? Bunların maliyeti nedir ? Çevreye ve dünyamıza verdiği zararlar ? Bu maliyetlerle evimize elektrik artık kaçtan verilir ? Bir gün üretemez yada ödeyemez duruma gelirmiyiz ? Bunların hepsi doğrudur. Çözüm çevreyi koruyan, sıfır atık, sıfır emisyon, sıfır karbon salınımıdır. Çözüm her hanenin üretmesi gereken bir yoldur. Çözüm bedava güneş, bedava elektrik yolundan geçmektedir. Almanya önümüzdeki dönemde ülkesindeki tüm sıvı-katı ve nükleer santralleri kademeli kapatma kararı aldı. Biz yolun başındayız henüz.

Burada yazdıklarımız bilgilendirme amaçlıdır. Pek çoğumuz güneş enerjisi ile elektrik üretiminin sadece dağ başındaki konteyner ev için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Hayır, elektriği olan her meskenin tartışmasız gereksinimidir, şarttır. Siteler gibi kalabalık mekanlarda ortak gider noktalarına uygulamalar yapılabilir. Kazanılan paralar ile aidat ödemeleri ortadan kaldırılabilir. Bunlar örnekler.

Sorularınızı yada yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz. Bol güneşli, bol enerjili günleriniz olsun.

T. Vurmaz Endüstriyel elektronik tekn.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir