Bir Görüş- Ayhan YALÇIN

Milletvekilliği, bu kadar ucuz ve bu kadar basit olmamalıdır. 

Milletvekili olmak ve milletvekili seçilmek bu kadar kolay olmamalıdır.

Milletvekili olmak için iyi bir siyasetçi olmak gerekir. Milletvekili olmak için kültürel bilgilere sahip olmak gerekir. Milletvekili olmak için donanımlı olmak gerekir. Milletvekili olmak için iyi bir diksiyona ve iyi bir konuşma tekniklerine, ayrıca toplumu etkileyici sunum tekniklerine sahip olmayı gerektirir. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve Yüce Türk Milleti’ni temsil edecek milletvekillerinin her yönüyle tam donanımlı olması gerekiyor. Seçilen milletvekillerinin, temsil ettiği illerde etkili olmalıdır. Halkın içinden biri olması gerekiyor. Halkın sorunlarını bilmesi ve bu sorunların çözülmesi noktasında çalışmalar yapması gerekiyor. Halkın seçtiği milletvekillerinin ulaşılabilir bir vekil olması gerekiyor. 

Seçilen vekilim, sürekli olarak sahada ve halkın içinde olması gerekiyor. Hatta gerektiğinde tarlada ve bahçede çiftçilerimizle birlikte hasat yapması gerekiyor. Gerektiğinde çarşıda ve pazarda olması gerekiyor. Yani kısacası milletvekilinin halkın sevdiği ve saydığı bir siyasetçi olması gerekiyor. 

Milletvekilliği, karakterli olmayı, ahlaklı olmayı, temiz bir sicile sahip olmayı gerektirir. 

Son zamanlar bakıyoruz ki, her gün yüzlerce insan milletvekili olmak için aday adayı başvuru yapıyor. Farkındaysanız insan diyorum. Siyasetçi demiyorum. Çünkü milletvekili olmak için siyasetçi olması gerekiyor. Yani aday adayı olmak isteyen kişilerin siyasetle meşgul olması ve siyasi yeterliliğe sahip olması gerekiyor. 

Şimdi bakıyoruz da, siyasetle meşgul olan insanlar da milletvekili olmak istiyor, siyasetle hiç bir ilgisi olmayan insanlar da milletvekili olmak istiyor. Bu böyle olmaz. Böyle de olmamalıdır. Milletvekili olmak için siyasetle meşgul olmak ve iyi bir siyasetçi olmak gerekiyor. Yani kısacası herkes milletvekili adayı olmamalıdır. Ya da herkesin milletvekili aday adayı olması için belirli bir kriterlere sahip olması gerekiyor. 

Son günlerde gördüğümüz kadarıyla bu iş çığırından çıktı. 

Siyasetle uğraşan insanlar siyasetçidir. Siyasetle meşgul olmayan insanlar siyasetçi değildir. Onun için de siyasetçiler milletvekili adayı olsun. Siyasetle meşgul olmayan insanlar milletvekili adayı olmasın. Bir bakıyoruz erkek ya da bayan olsun, hayatında siyasi partinin kapısından bir kez dahi geçmemiş, ama o partinin milletvekili adayı olmak istiyor. Ya da hayati boyunca sahada siyaset yapmamış insanlar, sözde siyasetçi sıfatıyla milletvekili olmak istiyor. Böyle adaylık olmaz.

Hadi diyelim ki, hayatında hiç siyaset yapmamış ve siyasetle yakından uzaktan alakası olmayan bir kişi milletvekili oldu diyelim. Bu kişinin devletimize ve milletimize nasıl bir katkısı olacak? Bu kişi TBMM çatısı altında milletvekili sıfatıyla nasıl görev yapacak?…

Sözün özeti, milletvekili adayı olmak ve milletvekili olmak bu kadar kolay olmamalıdır. Bu bağlamda herkesin haddini ve yerini bilerek milletvekili adayı olması gerekiyor. Önüne gelen milletvekili adayı olmamalıdır. Ya da siyasi parti liderlerinin buna engel olması gerekiyor. 

Şimdi de günümüzde ki mevcut duruma bakalım. 

Milletvekili sıfatıyla görev yapan, devlet ve millet aşkıyla yanan, idealist ve mükemmel siyasetçiler de var. Uzun zamandır siyasetle meşgul olan ve uzun yıllar aktif siyasetin içinde olan, bununla birlikte milletvekili olarak halkın sevgilisi olan , hiç seçim olmayacak gibi, yıllardır halkın içinde olan bir siyasetçiler de var. 

Halkın içinde ama, gerçek anlamda halkın içinde olan siyasetçiler de var. Yani reklam için değil, siyaset olsun diye değil, tribüne oynamak için değil, kendine ve çevresine menfaat sağlamak için değil, halka hizmet etmek için canla başla çalışan siyasetçilerimiz de var. 

 Hatta ve hatta halkın hizmetkarı olmaya çalışan, halkın içinde olan ve halkın duygularına tercüman olan , halkın dertlerini ve sıkıntılarını dinleyen ve çare olmak için canını dişine takan siyasetçilerimiz de var. 

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız ve ifade ettiğimiz, ayrıca milletvekili adayının bir çok özelliği olması gerekiyor. 

 Yani milletvekilinin halkın hizmetkarı olması gerekiyor. Yoksa sırf milletvekili olmak için milletvekili adayı olmanın bir manası yok. Ayrıca sırf milletvekili olmak için aday adayı olmanın millete bir faydasıda yok. 

Önümüzde ki seçimlerin devletimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. 

Saygılarımla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir